Haber

Facebook, haberler için ”güven göstergesi” özelliği getiriyor!

Geçtiğimiz yıl sahte ve yanıltıcı haberler sorunu en üst seviyesine ulaşmıştı. Facebook gerçek ve kullanıcıları yanıltmayan haber yayınları için çeşitli uygulamalar geliştirmişti. Şirket bugün bu konuda en önemli adımı atıyor, Facebook’un ”güven göstergesi” olarak isimlendirdiği, platform üzerinde paylaşılan haberler ve yayıncıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayıp bilgi alabileceğiniz bir simge olacak.

Facebook‘ta paylaşılan haberlere eklenecek güven göstergeleri, platformun etik konusundaki politikaları, gerçeklik denetimi ve düzeltmeleri ile haber yayıncısı hakkında bilgiler sunacak. Test aşamasında az sayıda yayıncı grubunda uygulanacak sistem ilerleyen günlerde tüm yayıncıları kapsayacak.

Şirket konu ile ilgili açıklamasında ”Bu sistemin, insanların yayıncı hakkında bilgilere ulaşabilmesinin, haberlerin güven duydukları yayıncı tarafından paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenebilmelerine yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu proje, sahte haber ve platform üzerinde yanlış bilgilere karşı uzun süredir verdiğimiz mücadelenin bir parçası” dedi.

Güven göstergesi Santa Clara Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı haber kuruluşlarının uluslararası bir konsorsiyumu olan Trust Project tarafından geliştirildi. Bakalım Facebook yanlış ve yanıltıcı haber sorununa bu sistemle çözüm bulabilecekmi.

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir