Haber

Köpek Sahibi İnsanlar Daha Uzun Yaşıyorlar!

Köpek yavrularını sevmek için bir nedene ihtiyacınız varsa, bu haberimizde sizin için oldukça iyi nedenler yayınlıyoruz. Tüylü ufak dostlarınız sizin uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

İsveç’teki araştırmacılar, 12 yıl boyunca hiç bir kalp rahatsızlığı yaşamayan 3 buçuk milyona yakın isveç vatandaşlarını inceledi. Bu insanların bir çoğunun köpeği varken bir çoğuda köpek sahibi değildi. 12 yıl süren incelemelerde kaç kişinin öldüğü, yaşları ve cinsiyetleri gibi faktörler ele alınarak, bilim adamları ölüm riski üzerinde hesaplamalar yaptılar.

Köpek sahibi insanların köpek sahibi olmayan insanlara oranla % 20 daha düşük ölüm riski taşıdıkları ortaya çıktı. Tek başına yaşayan ve sadece köpeği olan insanların ölüm risklerinin daha düşük olduğu belirlendi. Bu insanların ölüm oranları diğer insanlara göre % 33 daha düşükken, felç ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara yakalanma risklerinin % 8 daha düşük olduğu tespit edildi.

Araştırmalar, evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın belli sağlık risklerini düşürdüğünü kanıtladı. Köpek sahibi insanlar, özellikle fiziksel olarak daha aktif olma eğilimi gösteriyorlar ve bu nedenle daha düşük kan basıncına sahipler. Scientific Reports dergisinde bugün yayınlanan çalışma, özellikle kalp hastalıklarının ABD ve diğer ülkelerde yaşanan ölümlerin 1 numaralı sebebi olarak gösteriyor. Araştırmacı yazar Prof. Tove Fall ”Bir köpek sahibi olmak hareketsiz yaşam tarzınıza en etkili müdahale oluyor. Kendini yalnız hisseden ya da hareketsiz yaşam tarzı sorunları yaşayan insanlar için çok iyi yardımcı olabilir” dedi.

5 comments

  1. Nurullah Aydemir

    Köpek sahibi olmak çok güzel ama ömürleri kısa ölünce insanın içinden parçalar kopuyor. Bunu hesap ederek sahiplenin.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir