İnternet

ABD Adalet Bakanlığı, HBO saldırısı nedeniyle suç duyurusunda bulundu!

Geçtiğimiz temmuz ayında bir bilgisayar korsanı popüler HBO yapımı Game of Thrones ve diğer bir çok dizinin yayınlanmamış bölümlerine ait senaryoları ele geçirmişti. FBI yürüttüğü soruşturma kapsamında İran vatandaşı olan Behzad Mesri olarak kendini tanımlayan bilgisayar korsanının HBO’dan 6 milyon dolar fidye talebinde bulunduğunu ve şirkeyin ödemeyi reddetmesi halinde içerikleri yayınlayacağı tehditinde bulunmuştu.

HBO, Konu ile ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak, cyberattack sızıntısının tespit edildiği andan itiraber güvenlik güçleri ile çalışmayı sürdürdüklerini yeniledi. HBO sözcüsü ”Yargı aşamasında olan konu ile ilgili, bilgi veya yorumları yalnızca ABD savcılığı ile paylaşmayı tercih ediyoruz” dedi.

Salı günü hazırlanan iddianameye göre ”Skote Vahshat” olarak da bilinen Mesri, israil altyapısına ve diğer ülke ordu yazılımlarına saldıran oldukça yetenekli bilgisayar korsanı ayrıca bir İran ordusu elemanı.

Tespitlere göre Mesri, mayıs ayından itibaren HBO çalışanlarının bilgilerine sızarak ağ sunucularına uzaktan erişim sağlayabilen bir kaç elemanla beraber çalıştı. Mesri, sızıntı sonrası HBO’nun video, senaryo ve kişisel bilgilerinin bulunduğu dosyalara rahatça erişti.

23 Temmuz’da Mesri olduğu iddia edilen birinden HBO’ya anonim bir e-posta gönderilerek “Herkese merhaba! Evet doğru! HBO saldırıya uğradı! … Kalp krizine dikkat edin!” mesajı yolladı.

4 comments

  1. İran, Rusya, Kuzey kore ve Çin’li hackerlar bu aralar önüne gelen heryere saldırı halindeler aman dikkat

    Reply
  2. Bu adamlara bir çözüm bulmaları lazım. Güvenlik programı yazılımı yapan şirketler dünyalarca para kazanıyolar, şu işe kesin bir çözüm üretsinler artık.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir