İnternet

Chrome’a Rakip Quantum Beta Sürecini Tamamladı!

Firefox uzun süredir test sürecinde olan yeni tarayıcısı Firefox Quantum’un beta dönemini tamamladı. Şirket yaptığı açıklamada Quantum’un normal Firefox’tan 2 kat daha hızlı olduğunu öne sürüyor.

Firefox Quantum, araç çubuğunu özelleştirme seçeneği ile şık bir kullanıcı arayüzüne sahip. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde tarayıcı hız testinde Google Chrome’dan daha hızlı performans gösterdi. Quantum yeni sekme açtığınızda hangi sitelere göz atmanız gerektiğini içeren tavsiye bölümünede sahip. Ayrıca gece modu ve diğer bir çok özelliği Firefox eklenti bölümünden ücretsiz olarak temin edebiliyorsunuz.

Google Chrome’un ciddi rakibi Quantum’a karşı en önemli özelliği ise daha az RAM kullanıyor olması. Bunun en önemli göstergesi ise Intel Core i5 özellikli Asus dizüstü bilgisayarda Google Chrome 12 sekme için 21 işlemci çalıştırırken, Quantum ise 10. sekmeden sonra aşırı yükleme işareti göstermeye başlıyor.

Asıl ilginç olan ise Firefox Quantum ile Google Chrome’a rakip olmaya çalışırken Firefox tarayıcılarda ABD, Kanada, Hong Kong ve Tayvan’da Google’ı varsayılan arama motoru olarak kullanıyor olması. Quantum projesi, gönüllülere açık bir projeydi ve yaklaşık 700 kod uzmanı yapım esnasında bu projeye katkıda bulundular. Firefox’un Quantum projesini tamamlaması bir sene sürdü. Bugün test aşaması biten final sürümünü Buradan indirebilirsiniz.

 

5 comments

  1. Çıktığından beri Quantum kullanıyorum Google Chrome’u sollar resmen hız manyağı bu tarayıcı.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir