Mobil

OnePlus’ta 1 haftada ikinci güvenlik açığı sorunu!

OnePlus, Mobil cihaz piyasasında giderek yükselen grafiği ve üst seviye performansına rağmen kullanıcıların cebini yakmayan fiyat etiketleriyle Ülkemizde de beğeni topluyor. Ancak geçtiğimi hafta içinde tespit edilen bir sorun bir çok kullanıcının kafasını karıştırmaya yetti. Telefonda yüklü olan test uygulaması sebebiyle kullanıcıların cihazlarına root erişim izni sağlamak mümkün oluyordu.

Henüz bu sorun yeni olmasına rağmen aynı hafta içinde cihazda ikinci problem tespit edildi. Telefonlarda yüklü bulunan uygulama sebebiyle internet korsanları cihazınıza yalnızca 1 defa bile eriğim sağladıklarında telefondaki tüm kullanım ve şahsi verilerinize ulaşabiliyorlar.

Bu oldukça büyük güvenlik açığı ile ilgili firma yetkilileri tarafından şu ana kadar bir açıklama yapılmadı, ancak söz konusu telefonla yüklü gelen uygulamanın log tutma görevi gören bir uygulama olduğu tahmin ediliyor.

Haberimizin başında yazdığımız root erişimine izin veren uygulamanın ise yapılacak ilk güncelleme ile kaldırılacağını açıklayan şirket yetkilileri, 2. soruna yol açan ve kayıt tutma görevi gördüğü tahmin edilen uygulamanında ileriki günlerde yeni bir güncelleme ile kaldırılacağı öne sürülüyor.

2 comments

  1. Güvenlik sorununu bilmem ama Çin’li şirketler çok yakın gelecekte akıllı cihaz pazarına hakim olacaklar. Apple ve Samsung iyi düşünsün.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir