Mobil

Samsung ve Apple’ın Patent Davası Sil Baştan!

Oval köşeli akıllı telefon tasarımı nedeniyle iki teknoloji devi Apple ile Samsung arasındaki patent savaşı çok farklı boyut kazandı.

Konu ile ilgili Apple’ın açtığı dava sonucunda Samsung şirketi 1 milyarı aşkın tazminata mahkum edilmişti.Bu rakam Samsung avukatlarının girişimleriyle 400 milyon dolara kadar düşürülmüştü. Fakat son haftalarda Güney koreli şirket tarafından yapılan itirazların başarıyla sonuçlanması üzerine 400 milyon dolarlık tazminatın yeniden yargılama ile düşürülmesi gündeme geldi.

ABD Kuzey Kaliforniya Bölgesi, Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh tarafından dün verilen kararla iki şirketin yeniden davaya katılma kararı alındığı bildirildi. Mueller, iki şirketin yeniden mahkemeye çıkma ihtimalinin % 30 olduğunu öne sürmekle beraber, Apple ve Samsung’un yeniden yargılama tarih önerisi için 25 ekime kadar süreleri var. Söz tazminatın büyüklüğüne rağmen, her iki şirkette yeniden yargılama konusunda oldukça istekli gözüküyorlar. Bunun nedeni ise gelecek davalar için emsal teşkil edecek olması. Apple, Samsung dışında Qualcomm ile hukuk savaşı vermeye devam ediyor.

Yeniden yargılama olacağı ihtimali üzerine şu an en çok tartışılan konu davada tazminatın yeniden hesaplaması için kullanılacak yöntemler. Samsung akıllı cihazlarda Apple’ın elinde bulunan tasarım patentlerini ihlal etti. Mahkeme yeniden yargılamada kararını, Samsung’un tasarımların bir bölümlerini kopyalayıp ürettiği telefonun satışlarından elde edilen tüm karımı yoksa karın belli bir yüzdesi üzerindenmi hesaplayacak bekleyip göreceğiz. Yüksek Mahkeme, toplam kara dayalı bir kararın haksız olduğuna zaten karar vermişti ; şimdi her iki şirkette yeniden savunma zorunda kalacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir