Sosyal Medya

Twitter, Kurallara uymayan hesaplardan mavi tiki kaldıracak!

Sosyal medya devi Twitter, mavi tik olarak bilinen doğrulama rozetlerini kurallarını ihlal eden hesaplardan kaldıracağını duyurdu.

Twitter, doğrulama rozetlerini (mavi tik) kuralları ihlal eden profillerden kaldırmaya başlayacaklarını açıkladı. Duyuru şirketin resmi twitter hesabı @TwitterSupport tarafından yapıldı. Şirket bu uygulamayı ilk olarak geçtiğimiz ocak ayında başlamış ve zararlı görüşleri bulunan aşırı sağcı Milo Yiannopoulos’un hesabından doğrulama rozetini kaldırmıştı.

Twitter geçtiğimiz sene temmuz ayında, tüm kullanıcıların doğrulanmış hesap isteğinde bulunmasına izin vermesinin ardından problemin daha kötüye doğru gittiğini ifade etmişti. Şirket ” Kamu hesapları için doğrulama açarken hiç bir zaman onaylamadığımız hesapları doğruladığımızda bu durum kötüleşti ” dedi.
 

Twitter şu an ”yeni bir kimlik doğrulama ve doğrulama programı” üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Fakat bu konu ile ilgili net bir bilgi şu ana kadar Twitter tarafından paylaşılmadı. Ayrıca şirket geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamayla mavi tık sisteminin bir süreliğine askıya alındığını ve hesapların doğrulanmayacağını belirtmişti.

Twitter, bir çok doğrulanmış profil üzerinde detaylı incelemelerine başladı ve kurallarını ihlal eden hesapların tek tek tespit edilebilmesi için yoğun çaba harcadıklarını açıkladı.

Bir çok insanın kafasını karıştıran ise Twitter kuralları ihlal eden hesaplardan doğrulama rozetini kaldırmaya başladığında, kendini özgürce ifade edebilme konusunda öncülük eden bir şirket oldukça karmaşık kararlar alabileceği. Twitter aldığı bu kararlar platform üzerinde son günlerde sıklaşan taciz ve istismarların azaltılmasına etki edecekmi hep beraber göreceğiz.

2 comments

  1. Hasan Akdemirci

    Mavi tık kolayca manüpile edilen bir sistem olmuştu zaten bence doğru karar vermiş Twitter. Gerçi güncellemelerini yapıp tekrar aktif edecektir. Bakalım göreceğiz.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir